Your browser does not support JavaScript!
https://www.scoe.net/Lists/HeaderBackgrounds/header_background1.png
Sacramento County Office of Education Sacramento County Office of Education

Sacramento County Classified Employees of the Year

​​​​​Administration

Primary Contact​​

Tim Herrera, Director
(916) 228-2713
therrera@scoe.net


The Sacramento County Classified Employees of the Year Program acknowledges and promote the efforts of the state's outstanding classified (non-certificated) employees. Those recognized for this prestigious honor are selected for exemplary performance that contributes significantly to the success of district programs, services, and special projects.

District and SCOE staff compete in some or all of the six categories set by the California Department of Education (CDE​). A selection committee—made up of representatives from the participating districts—chooses employees to represent Sacramento County at the state level. The county selection process involves paper screening and formal interviews​.

Winners at the county level move on to compete at the state level. The State Superintendent of Public Instruction traditionally announces the recipients of the state awards in April and honors the state winners at a luncheon held during Classified School Employee Week.


​​Previous Sacramento County Classified Employees of the Year

Below is a historical listing of the staff members selected as Sacramento County Classified Employees of the Year.

2017

Child Nutrition Category
Robyn McKenzie portrait Robyn McKenzie, Cafe Services Team Leader
Twin Rivers Unified School District​
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Sergio Bravo portrait Sergio Bravo, Plant Manager
Sacramento City Unified School District
Office/Technical Category
Bess Laliberte portrait ​Bess Laliberte, School Clerk, Secondary
Folsom Cordova Unified School District
Paraprofessional Educator/Instructional Assistance Category​
Natalya Edwards portrait Natalya Edwards, Transition Specialist
Sacramento County Office of Education
Support Services and Security Category​
Zenaida Kamine portrait Zenaida Kamine, School Community Prevention Specialist
San Juan Unified School District

2016

Child Nutrition Category
Joey Gutierrez, Café Assistant I
Twin Rivers Unified School District​
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Kelly Bernier-Mun, Custodian
Sacramento County Office of Education
(also 2016 SCOE Classified Employee of the Year)
​Office/Technical Category
John Woodard, Multimedia Design Specialist
Sacramento County Office of Education
Paraprofessional Educator/Instructional Assistance Category​
Rose Melavic, Instructional Assistant II
San Juan Unified School District

2015

Child Nutrition Category
Brenda Childress, Nutrition Services Site Head Cook II
Twin Rivers Unified School District
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Eric Crenshaw, Head Custodian III
Twin Rivers Unified School District
​Office/Technical Category
Shannon Silvey, Secretary
Natomas Unified School District
Paraprofessional Educator/Instructional Assistance Category​
Julie Archer, Instructional Assistant II
San Juan Unified School District
​Support Services and Security Category
​Keenya Powell, Program Specialist
Twin Rivers Unified School District
​Transportation Category
​Carthan Davis, Bus Driver
Twin Rivers Unified School District

2014

Child Nutrition Category
Dorothy McCurdy, Nutrition Services Lead Assistant
Twin Rivers Unified School District
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Mark A. Marson, II, Head Custodian
Twin Rivers Unified School District
​Office/Technical Category
Debra Thorne, Enrollment and Overflow Specialist
Twin Rivers Unified School District
Paraprofessional Educator/Instructional Assistance Category​
Elena Gonzales, Instructional Paraprofessional Educator, ECE
Twin Rivers Unified School District
​Support Services and Security Category
Lamar Rushton, Attendance and Behavior Assistant
Twin Rivers Unified School District
​Transportation Category
​Rosemary Coffer, Bus Driver
Twin Rivers Unified School District

2013

Child Nutrition Category
Maria Ortiz, Cafeteria Manager
Twin Rivers Unified School District
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Sammy Hachemane, Head Custodian
Twin Rivers Unified School District
​Support Services and Security Category
Dawn Brinley, Duty Assistant
Twin Rivers Unified School District
Transportation Category
Melinda Burt, School Bus Driver
Twin Rivers Unified School District

2012

Child Nutrition Category
Naomi "Suzie" Proctor, Cafeteria Manager
Twin Rivers Unified School District
Maintenance, Operations, and Facilities​ Category
Ernest Alvarez, Network Cabling Technician
Twin Rivers Unified School District
​Office/Technical Category
Charles McGimsey, User Support Technician
Twin Rivers Unified School District
Paraprofessional Educator/Instructional Assistance Category​
Verline Liggins, Para-Educator
Twin Rivers Unified School District
​Support Services and Security Category
Jaime Sanchez, Attendance and Behavior Assistant
Twin Rivers Unified School District